http://www.zsjpmajcichov.edu.sk/historia http://www.zsjpmajcichov.edu.sk/ucitelia http://www.zsjpmajcichov.edu.sk/fotogaleria http://www.zsjpmajcichov.edu.sk/aktuality http://www.zsjpmajcichov.edu.sk/projekty http://www.zsjpmajcichov.edu.sk/kontakt http://www.zsjpmajcichov.edu.sk/spravy
http://www.zsjpmajcichov.edu.sk/
                      OBEC

                      Majcichov je moderná kultúrna obec s bohatou históriou ležiaca na sútoku Dudváhu a Trnávky na  úrodnej  Podunajskej nížine.

Viac ako 730 rokov uplynulo od prvej dôveryhodnej písomnej zmienky o obci, kedy Nitrianska kapitula potvrdila predaj časti majcichovských pozemkov medzi šľachtickými rodmi Hunt – Poznan a Elefantyovcami. Hoci ako osada existovala oveľa skôr pri Veľkomoravskom hradisku. V 13. storočí sa obec zapisovala ako Moyteh, Moythe, Moythech, v 14. storočí ako Maycich, v 15. storočí ako Maythen. Dnešný názov vznikol pravdepodobne z tvaru Mojtěchov. O bohatej histórii svedčia mnohé nálezy : viaceré hroby, ozdobné predmety, obilné jamy a keramický materiál.

Medzi významné pamiatky patrí ranobaroková zemianska kúria zo 16. storočia. Z prvej polovice     18. storočia pochádzajú nálezy o pôsobení rodu Szegedyovcov – krypty pod kostolom. V 18. storočí patrila k vlastníkom obce aj rodina Andrássiovcov – Abrahámfyovcov. Na počesť šťastného návratu synov z vojny dali Andrássiovci v roku 1750 postaviť sochu sv. Barbory, patrónky delostrelcov. Z tohto obdobia pochádza i kamenný kríž pred kostolom. Pamiatkou na jednu z morových epidémií v 19. storočí je prícestný kamenný kríž pred barokovou kaplnkou zo 17. storočia. Ďalšou pamiatkou je kaštieľ, postavený na prelome             19. a 20. storočia, v ktorom sa dnes nachádza zdravotné stredisko. K pamiatkam patrí kríž na Lúkach, pamätník sv. Floriána i pieta za kaplnkou umiestnená v stene.

Dnes žije v Majcichove viac ako 1800 obyvateľov.  Starostom obce je Pavol Pinček. Obec má svoj erb, ktorý bol obnovený a slávnostne odovzdaný v roku 1996. Zásluhou Pavla Zemka, ThD. sa môže pochváliť aj prvým farským erbom na Slovensku. Každý Majcichovčan je hrdý na osobnosti duchovného, kultúrneho a náboženského života, ktoré prekročili rámec obce.  Takými sú: Ján Palárik - kňaz, dramatik, publicista, bojovník za práva Slovákov, Michal Kopčan – pedagóg, organista, autor prvých slovenských učebníc, František Richard Osvald – kňaz, publicista, vydavateľ časopisov a kníh náboženského charakteru, Jozef  Karell – kňaz, prekladateľ, prispievateľ do časopisov, ešte žijúci Michal Horecký (81 r.) – dlhoročný obecný kronikár, organista, zberateľ archiválií, ktoré sa viažu s dejinami Majcichova.



Dominantou obce je rímskokatolícky Kostol Všetkých svätých s jaskyňou zasvätenou od r. 1993 Panne Márii Lurdskej. Kostol bol pôvodne postavený v 13. storočí v románskom štýle.                 Za ostatné roky bola na kostole vykonaná generálna rekonštrukcia.



V roku 1976 bol dokončený a slávnostne odovzdaný kultúrny dom. Neskôr v ňom pribudlo širokouhlé kino, javisko a pohyblivé hladisko. Dnes tu sídli aj obecný úrad , miestna ľudová knižnica i Pamätná izba Jána Palárika.

Poľnohospodárstvo bolo oddávna hlavným spôsobom obživy miestneho obyvateľstva. V roku 1947 vzniklo v Majcichove Roľnícke strojové družstvo, ktoré sa v roku 1949 zmenilo na Jednotné roľnícke družstvo. Neskôr, začiatkom 90. rokov sa pretransformovalo na poľnohospodárske družstvo. Jeho súčasťou je aj mliekáreň  „ Farma Fresh“, ktorá je od roku 1993 dodávateľom mlieka a mliečnych produktov             pre amerikú firmu Mc Donald´s, kedy zvíťazila v konkurze  európskych dodávateľov a 3-krát  po sebe bola vyhodnotená ako najlepší dodávateľ zo štyridsiatky dodávateľov v celej Európe.

Dlhoročnú tradíciu medzi obyvateľmi Majcichova má šport – hlavne futbal, stolný tenis a vytrvalostný beh s názvom „ Majcichovská desiatka “. Od roku 1955 môžu obyvatelia využívať športový areál telovýchovnej jednoty. V deväťdesiatich rokoch bol vybudovaný moderný športový areál Wega s detským ihriskom a tenisovým kurtom.

Vo vzťahu k životnému prostrediu sa podarilo zrealizovať separovaný zber odpadu. Pokračuje sa     vo výstavbe kanalizačnej siete. V tomto roku bol dokončený obecný vodovod.

V obci sa darí  viacerým súkromným podnikateľom. Príjemné posedenie i zábavu ponúka reštaurácia U notára a reštaurácia Club s internetom. V prevádzke sú tri predajne potravín, jedna predajňa záhradkárskych a chovateľských potrieb, kvetinárstvo, predajňa textilu a obuvy i dva kádernícke salóny. Nachádza sa tu kamenárska dielňa i výroba zámkovej dlažby a krbov.

Kultúrne a spoločenské dianie v obci sa rozvíja vďaka folklórnym tradíciám. Tie zachováva folklórny  súbor  Rozmarín a detský súbor Rozmarínček. Pokračuje aj činnosť majcichovskej dychovej hudby.             V minulosti tu malo tiež nezastupiteľné miesto ochotnícke divadlo.

Občania Majcichova sú združení v rôznych spoločenských organizáciách : Poľovnícke združenie Drop, Červený kríž, Zväz záhradkárov, Zväz žien, Zväz protifašistických bojovníkov, Spotrebné družstvo Jednota, Klub Slovenského orla a Miestny odbor Matice slovenskej.


                       ŠKOLA



                        S výstavbou dnešnej budovy základnej školy sa začalo 23. augusta 1963 kvôli vzrastajúcemu počtu žiakov a tried, ktorý sa stával pre starú budovu neúnosný (490 žiakov, 18 tried). V roku 1964 bola dokončená a slávnostne otvorená štrnásťtriedna budova Základnej deväťročnej školy, v ktorej sa               1. septembra 1964 začalo vyučovať. K školskej budove začiatkom decembra 1964 pribudla budova družiny, dnes školskej jedálne a dielní, v januári 1965 učiteľská štvorbytovka a vo februári 1965 telocvičňa.

            Na znak úcty a vďaky, za prínos pre slovenské školstvo, nesie škola od roku 1970 meno Jána Palárika. Ďalšou významnou osobnosťou národného, duchovného a kultúrneho života obce bol Michal Kopčan, pokračovateľ Palárikovho odkazu. Obom sú venované pamätné tabule umiestnené v priestoroch školy.

            Okrem toho, že sa v budove školy už 40 rokov nepretržite vyučuje, je prístupná i verejnosti a rôznym spoločenským aktivitám. Pri okrúhlych výročiach osobností sa tu konajú slávnosti, na ktorých sa stretávajú predstavitelia školy, obce i vzácni hostia (napr. 125. výročie úmrtia Jána Palárika, 50. výročie úmrtia Michala Kopčana atď.).

            O šikovnosti a zručnosti našich žiakov sa môžu presvedčiť návštevníci rôznych tématických výstav v priestoroch školy. V počítačovej učebni sa uskutočňujú kurzy práce s počítačom pre učiteľov základných škôl z celého okresu Trnava. Priestory telocvične pravidelne využíva na tréningy a turnaje Stolnotenisový klub, ktorý má v Majcichove bohatú tradíciu a príležitostne aj ďalšie športové a spoločenské organizácie. Budova školy je ohnivkom spájajúcim vzdelávací, kultúrny, spoločenský a športový život v obci.